Az utóbbi 10 év legnagyobb zöldmezős beruházása valósulhat meg Magyarországon a Mercedes-Benz döntésével: az autógyártó a kapacitásának bővítése érdekében új gyár létrehozásáról döntött, új gyára telephelyéül pedig Kecskemétet választotta.
Ez a mostani beruházás a kormány, a helyi önkormányzat, a gazdasági minisztérium, a külföldi tőkevonzásért felelős ITDH összefogásának és hatékony fellépésének eredménye, de az egész ország sikere. Ez a siker visszaigazolja az eddigi erőfeszítéseinket, amivel a konvergencia program betartása és a gazdasági egyensúly megteremtése érdekében tett az ország.
A hazai infrastrukturális feltétek mellett a gyár döntésében fontos szerepet játszott a kiszámítható gazdasági környezet, a képzett, minőségi magyarországi munkaerő, a gyors ügyintézés és az ide települt autógyárak eddigi sikere.
A beruházás 2009-ben indul, a Mercedes A és B osztályú gépkocsitípusainak gyártása pedig a tervek szerint 2011-ben kezdődhet majd meg Kecskeméten, kezdetben mintegy 100 ezer darabos éves kapacitással.
Ez a beruházás óriási lökést ad a magyar gazdaságnak, az ipari termelésnek és az exportteljesítménynek. A 200 milliárdos beruházással létrejövő gyár 2500 új munkahelyet teremt, elsősorban a magasan kvalifikált, szakképzett munkaerőnek adva ezzel lehetőséget. A beruházás kb. 10 ezer további munkahely létrehozásához járulhat hozzá közvetetten a gyártáshoz szükséges beszállítók révén.
___ Külföldi befektetők Magyarországon a rendszerváltás óta
A magyar gazdaság 1990 óta végbement sikeres szerkezeti átalakulásában meghatározó szerepet játszottak a külföldi közvetlen tőkebefektetések. A külföldi működő tőke folyamatos beáramlása jelentős mértékben hozzájárult a termelékenység növekedéséhez, a technológiai modernizációhoz és új munkahelyek teremtéséhez. A nem adóssággeneráló működőtőke-beáramlásnak meghatározó szerepe van a külső pénzügyi egyensúly javításában is.
A gazdasági átalakulás kezdete óta Magyarországra érkezett külföldi közvetlen tőkebefektetések állománya 2007 végén 66,4 milliárd euró volt. Ebből 59,1 milliárd eurót tett ki a részvény, egyéb részesedés és újrabefektetett jövedelem formájú működőtőke-befektetések állománya. Az egy főre eső működőtőke-állomány tekintetében Magyarország közel két évtizede a közép-kelet-európai térség éllovasának számít.
A Magyarországon végrehajtott külföldi közvetlen tőkebefektetések legnagyobb része (14,8 milliárd euró, 27%) Németországból érkezett. Meghatározó szerepe van még Hollandiának (7,2 milliárd euró, 13,2%), Ausztriának (6,2 milliárd euró, 11,4%), Franciaországnak (2,6 milliárd euró, 4,7%) és az Amerikai Egyesült Államoknak (2,1 milliárd euró, 3,9%).
Összességében a működőtőke-befektetések 76 százaléka származik az Európai Unióból. A legtöbb külföldi közvetlen tőkebefektetés - az összes befektetés 57 százaléka - mintegy 31,1 milliárd euró értékben a szolgáltató ágazatokban valósult meg. A feldolgozóiparba a befektetések 35,7 százaléka áramlott, hozzávetőlegesen 19,5 milliárd euró értékben. A legversenyképesebb gépipari ágazatok jelentős tőkét vonzottak, a járműgyártás terén a befektetések értéke elérte az 5,7 milliárd eurót, a villamosgép-gyártás esetében pedig ez az összeg mintegy 3,9 milliárd euró volt.
Az 1997-2006-os adatok alapján az éves működőtőke-beáramlás átlagos értéke 3,7 milliárd eurót tett ki. 2007-ben a beáramlás egyenlege 4 milliárd euró volt. 2008-ban a nem adóssággeneráló külföldi közvetlen tőkebefektetések értéke kedvező esetben 5,5 milliárd euró körül lehet, ehhez adódik hozzá a tapasztalatok szerint nehezen előre jelezhető (adóssággeneráló) egyéb tőkemozgások értéke. A teljes működőtőke-beáramlás így kedvező esetben 6 milliárd euró körül alakulhat idén. Középtávon évi átlag 4-5 milliárd eurós beáramlást várunk, amely összeget mind pozitív, mind negatív irányban döntően befolyásolhatják az egyedi nagy értékű tranzakciók.