Újabb veszélyeztetett élőlények jeges másaival bővül a környezetvédelmi tárca jégszobor kiállítása szombaton a Városligeti Műjégpályán. A jegesmedve és fóka mellett négy további állat, valamint az ember és a földgömb jégből faragott szobrát is felállítják a korcsolyázó közönség számára.
A jégszobor-faragásban Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára mellett ezúttal Németh Lajos meteorológus, Fenyő Iván színész, Görög Zita modell-műsorvezető, valamint Puskás Péter zenész és Lola énekesnő segédkezik. A jeges műveletet közös korcsolyázás követi.
2009. Január 10. Szombat 17:00 - Városligeti Műjégpálya
Kevesen tudják, hogy a hazánkban elfogyasztott energia 38%-át a lakosság használja fel, ennek is több, mint kétharmadát fűtéséhez és melegvíz előállításához.
Csak az épületekhez kapcsolódó kibocsátások adják a teljes hazai üvegházhatású gázkibocsátások 30%-át. Ezt a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia szerint 2020-ra harmadával lehet csökkenteni.
Számos felmérés mutatja azt is, hogy az emberek nincsenek tisztában az éghajlatváltozás hatásaival, nem tudják, milyen veszélyt jelent és főleg hogy mit tehetnek ellene. A felmérések azt is megmutatják, hogy az emberek hajlandóak lennének tenni a bolygóért, hajlandóak környezettudatosabban élni, de nincs elég információjuk arról, mit is kellene tenniük.
>> Tudta Ön, hogy a háztartásokban használt energia 70%-a fűtésre megy el? Ha csak 1°C fokkal csökkenti az otthoni hőmérsékletet, akár 7%-kal csökkenhet a fűtésszámlája.
>> Tudta Ön, hogy a mosóvíz hőfokának mérséklése jelentős megtakarítással jár? Ha például negyvenről harminc fokra állítja a hőfokot, máris 40%-os energia-megtakarítást ér el és évente akár több tízezer forintot spórolhat villanyszámláján.
>> Tudta Ön, hogy az energiatakarékos izzókkal nemcsak a költségei, hanem a környezetszennyező gázkibocsátás is csökken? Hagyományos izzóit ezért cserélje energiatakarékos fényforrásra. Ha egy háztartásban csak 1 hagyományos izzót cserélnének energiatakarékosra, akkor 225 tonna környezetszennyező gázzal termelnének kevesebbet az erőművek.
>> Tudta Ön, hogy a társasházak szemétdíja a szelektív hulladékgyűjtéssel jelentősen csökkenthető? Cseréljék le a hagyományos vegyes szeméttárolókat szelektív hulladékgyűjtő edényekre és havonta 20-30%-ot megspórolhat a lakóközösség.
>> Tudta Ön, hogy a huzatos ablakok, ajtók akár 10 százalékkal is megnövelhetik lakása hőveszteségét? Korszerű nyílászárók beépítésével, vagy a meglévők szigetelésével azonban ezt a hőveszteséget akár negyedére is csökkentheti.
>> Tudta Ön, hogy a háztartási készülékek kikapcsolt állapotban is áramot fogyasztanak? Ezért áramtalanítsa a használaton kívüli elektromos készülékeit és takarítson meg évente akár 6000 forintot a villanyszámlájából.
>> Tudta Ön, hogy egyetlen darab, éjszakánként feleslegesen bekapcsolva hagyott számítógép miatt éves szinten egy tonna felesleges széndioxid kibocsátást okoz? Ezért kapcsolja ki számítógépét már akkor is, ha egy óránál hosszabb ideig nem használja. Így nemcsak energiát spórol meg, hanem csökkenti a környezetét érő károsanyag-kibocsátást is.
>> Tudta Ön, hogy az eljegesedett mélyhűtő akár 30%-kal is megnövelheti az energiafogyasztást? Ezért évente legalább két alkalommal olvassza le hűtőszekrényét.
>> Tudta Ön, hogy egy csöpögő csapból naponta akár 25 liter víz is elfolyhat feleslegesen? Legyen takarékosabb, fizessen kevesebbet! Figyeljen oda a lakókörnyezetére, javítsa meg a csöpögő csapot, vásároljon víztakarékos zuhanyfejet, ezzel is járuljon hozzá a környezeti értékek, vizeink megóvásához.
>> Tudta Ön, hogy Magyarországon naponta 1,3 millió műanyag zacskó kerül forgalomba, amelyek csak 300-400 év alatt bomlanak le? Ezért használjon mosható textilszatyrot, vagy a hulladéklerakókat kevésbé terhelő, lebomló papírtáskát.
___ Néhány riasztó adat az éghajlatváltozásról:
■ Most is egy jégkorszakban élünk, csak egy melegebb periódusában, mint őseink.
■ A legutóbbi jégkorszak idején mindössze 5 fokkal volt alacsonyabb az átlaghőmérséklet a jelenleginél.
■ 1950 óta a sarki jégréteg kétötöde elolvadt.
■ 50% az esély arra, hogy 2100-ra 5 fokkal emelkedik az átlaghőmérséklet a Földön.
■ A hőmérsékletemelkedés mindennapossá teheti a szélsőséges időjárási jelenségeket.
■ Magyarország az egyik legveszélyeztetettebb ország Európában, hazánkat kétszeresen sújtja a klímaváltozás: ami világviszonylatban 1 fokos melegedés, az nálunk 1,5-2 fokot jelent.
■ Már jelenleg is naponta 60-140 faj hal ki, ez a természetes kihalási ráta ezerszerese.
■ Emberek százmilliói menekülhetnek északra az egyenlítő térségéből a felmelegedés miatt.
■ Magyarországon számolnunk kell az elemi károk növekedésével, gyakoribban lesznek az aszályok és árvizek.
■ Folyóink vízhozama akár a felére is apadhat a következő évtizedben.
■ A melegedés komoly egészségügyi kockázatot is jelent (járványok, hősokk stb.)
■ A tudósok szerint 2050-re legalább a felére kellene csökkenteni a kibocsátásokat, hogy elkerüljük a globális katasztrófát.
■ Visszafordíthatatlan ökológiai katasztrófával kell szembenéznünk, ha nem teszünk sürgős intézkedéseket a klímaváltozás ellen.
■ A kérdés nem az, hogy a Föld megmenekül-e, hanem az, hogy az emberiség túléli-e a klímaváltozást.
■ Magyarország éves áramfogyasztásának megfelelő mennyiségű energia vész kárba az Európai Unióban az összes kikapcsolt, de készenléti állapotban tartott elektromos berendezés miatt - állítja az Európai Bizottság.
■ Ugyanennyit, nagyjából 30 milliárd kilowattórányi energiát meg is lehetne spórolni, ha kötelező EU-szabvány szerint működnének az úgynevezett standby üzemmódba helyezhető elektromos készülékek.
■ Az európai háztartások a kontinens szén-dioxid kibocsátásának ötödéért felelnek.