Az egyik élelmiszerüzlet-lánc közlésével ellentétben nem szükségszerű, hogy a zsemle ára megemelkedjen az új termékdíj-szabályozás miatt, hiszen a kereskedő dönthet úgy, hogy műanyag zacskó helyett például papírzacskókat kínál a pékáru csomagolására, melynek termékdíja mindössze 10 fillér. A termékdíj-szabályozás egyik célja éppen a hulladékmennyiség csökkentése, a több száz év alatt lebomló műanyag zacskóból ugyanis évente hatalmas mennyiség keletkezik az országban. A kereskedő egyébként a csomagolóanyag visszagyűjtésével a termékdíj jelentős részét visszaigényelheti, nem szükségszerű tehát azt a vásárlókra áthárítania.
Számos alternatívája van a termékdíj-köteles műanyag zacskóknak a pékáru és a zöldségek csomagolására. A néhány forintért beszerezhető papírtasak termékdíja például kevesebb, mint 10 fillér, így papírzacskók alkalmazásával a kereskedők amellett, hogy kevesebbet fordítanak csomagolásra, a vásárlókkal közösen a környezetet is óvják, hiszen hulladékgazdálkodási szempontból a papír a műanyagnál kevésbé környezetterhelő. A termékdíj célja, hogy arra ösztönözze a kereskedőket, a környezetre kisebb terhelést jelentő csomagolást alkalmazzanak, és a csomagolást minél nagyobb arányban gyűjtsék vissza, hogy az újrahasznosíthatóvá váljék.
A műanyag csomagolás termékdíját csökkentheti az a kereskedő, aki a hulladékká váló csomagolás visszavételével és hasznosításával kíméli a környezetet a felesleges hulladéktól. Az előírt hasznosítási követelmények teljesítésével a hulladék után fizetendő termékdíj mértéke 2,6 Ft/db-ra mérsékelhető, az előírtnál nagyobb arányú visszavétel és hasznosítás esetén ez a díjmérték tovább csökkenthető.
A különböző műanyag reklámtáskák már korábban is környezetvédelmi termékdíj-kötelesek voltak, ennek köszönhető például, hogy a nagyméretű műanyag bevásárlótáskák mértéktelen fogyasztása mára visszaszorult, és megjelentek környezetbarát helyettesítő termékek.
Hasonló a helyzet az eldobható italospoharak esetében is, ahol a visszavétellel (ez lehet egy kihelyezett gyűjtő is) és hasznosítással a kereskedők termékdíj-fizetési kötelezettségüket ugyancsak jelentősen csökkenthetik. A termék szerinti megkülönböztetés megszűnt, egyedül a tej a kivétel, ennek táplálkozás-egészségügyi okai vannak. A vendéglátóhelyeken pedig az elmosható üvegpohár a legkevésbé környezetterhelő megoldás, amivel a termékdíj-fizetés is elkerülhető.