Növekedésnek indult a Magyarországon fokozottan védett túzok hazai állománya. A legújabb adatok szerint már 1582 túzokot számoltak össze a szakemberek az országban. Ez azért is számít különösen jó eredménynek, mert a XX. században ez a pusztai madárfaj egész Európában megfogyatkozott, egyes országokban a kipusztulás szélére jutott, vagy végleg el is tűnt.
1990 után a fordulópontot az Európai Unió LIFE Nature pályázati keretéből társfinanszírozott projektje jelentette, amelyet a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság és 9 partnerszervezete nyert el 2004-ben. A projekt fontos élőhelyvédelmi intézkedéseket tett az ország kilenc legjelentősebb olyan területén, ahol a túzok él (ilyen intézkedés volt például a dürgőhelyek nyugalma, fészekvédelem, téli táplálék biztosítása, veszélyes szabadvezetékek jelzése). A projekt fő célkitűzése a hazai túzokállomány 10%-os növekedésének elérése volt 2008-ig, a projekt zárásáig.
A faj életmódjából és élőhelyi adottságaiból adódóan mindig a téli számlálások adják a lehető legpontosabb képet az egyedszámokról. Az idei januári kemény fagy ideális körülményeket teremtett a felméréshez. A Mosoni-síkon, a magyar-osztrák-szlovák hármashatáron élő túzokok közül ráadásul "csak" 90 volt a számláláskor a magyar oldalon, míg 310 társuk ugyanakkor éppen az osztrák oldalon volt megfigyelhető (ők ezért nem is szerepelnek az összesítésben). Az elmúlt évek számadatai azt mutatják, hogy több részpopuláció is lassú, de egyértelmű gyarapodásnak indult: a kiskunsági, a dévaványai, a hortobágyi és a mosoni adatok is erre utalnak. Ezeken a területeken a túzokok egyes korábban megszűnt élőhelyeikre is visszatértek.
A természetvédelmi szakemberek biztosak abban, hogy a túzokért tett intézkedések még sok más, a pusztai élőhelyekhez, illetve a terjeszkedő, művelt mezőgazdasági környezethez alkalmazkodott faj előnyére váltak és válnak a jövőben is.
A túzok Európa legnagyobb testű madara. Méretre körülbelül akkora, mint egy pulyka, ennek ellenére tud kitartóan repülni, de erős futólábával nyílt vidékek jellegzetes földlakó madara. A nagy túzok Magyarországon 1970 óta fokozottan védett, eszmei értéke a legmagasabb kategóriát jelentő egymillió forint.