Távoli országokban járt február elején Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára. Kínába és Vietnamba látogatott, hogy kormányzati, gazdasági, valamint szakmai szervezetekkel környezetvédelmi kérdésekről tárgyaljon: hazánk és a Távol-keleti országok közötti klímapolitikai és innovációs technológiai együttműködési lehetőségekről; a Távol-keleti országok nagy volumenű környezetvédelmi fejlesztéseihez innovatív technológiára van szükség, ehhez pedig a magyar cégek is sok segítséget nyújthatnak.
A megbeszéléseken innovatív zöldtechnológiákat közvetítő magyar vállalkozások képviselői is részt vettek. A delegáció Pekingben megbeszélést folytatott Qiu Hong kereskedelmi miniszterhelyettessel, aki a környezetvédelmet országa legfontosabb politikai vezérfonalai között említette. Véleménye szerint a mintegy 100 milliárd euró nagyságú környezetipar a gazdaság húzóágazatává válik. A kínai piacon szívesen látják a magyar vállatokat, és ösztönzik, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatokban a környezettechnológia meghatározó szerepet kapjon.
Wu Xiaoqin környezetvédelmi miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy a környezetvédelem területének a gazdasági válság idején még nagyobb hangsúlyt kell kapnia. 30 ezer környezetipari vállalkozás működik Kínában, a szektor éves növekedése 15 százalék, árbevétele meghaladja a 700 milliárd yüant. Rámutatott, hogy nyitottak a korszerű magyar technológiák alkalmazására, különösen a szennyvízkezelés, a hulladékgazdálkodás, termálvíz programok és a megújuló energiák alkalmazása terén. A kínai Shenzhen városában 2009-ben nagyszabású program részeként környezetvédelmi célú fejlesztésekre 6 milliárd eurót fordítanak, a prioritások között a szennyvízkezelés, a hulladékgazdálkodás mellett a légszennyezés csökkentése is szerepel.
Kínában több sikeres projekt köthető magyar vállalatokhoz, amelyek a hazai technológiát alkalmazva valósították meg környezetvédelemi beruházásaikat. A delegációban résztvevő magyar Organica vállalat által épített első shenzheni élőtechnológiás szennyvíztisztító telep mérési eredményei kiválóak, a második telep építése megkezdődött, a harmadik létesítmény kivitelezése áprilisban indulhat el. A Kiss Kft. a shenzheni Jindalai vállalattal való megállapodása szennyvízkezelő berendezés fejlesztéséről, illetve Hunan tartományban veszélyeshulladék-égető megépítéséről a magyar technológiák kínai transzferének ugyancsak fontos elemei. A Hunest Kft. környezetbarát termékek előállítására alkalmas technológiákra közös vállalat alapításáról tárgyalt. Az Aquaprofit Zrt. fürdőprojektek fejlesztéséről folytatott ígéretes tárgyalásokat potenciális önkormányzati és üzleti partnerekkel.
A Zhang Xinsheng oktatási miniszterhelyettesnél tett látogatás során a kínai politikus tájékoztatott a Távol-keleti ország oktatáspolitikában érvényesített környezetvédelmi szempontrendszerről, amely több ponton is hasonló a magyar rendszerhez. A magyarországi környezeti oktatás és nevelés tartalmi és módszertani elemében számos elemet Kínában is jól hasznosíthatónak vélt, külön érdeklődést mutatott a Zöldóvoda intézményrendszerének megismerése, valamint a "Környezetvédelem nagykövetei" programok iránt. Az intézmények számára Kínában is különböző programokat szerveznek, ezek között említette a "Fogadj örökbe egy fát" pekingi akciót, amelynek köszönhetően valamennyi pekingi fa sorszámmal rendelkezik, és a gondozó iskolát táblával jelölik.
Oláh Lajos a vietnami Hanoiban a magyar környezetvédelmi keretprogramot (Kexport) mutatta be, amelynek fontos célja az ázsiai térség országaiban megvalósuló környezetvédelmi és vízügyi beruházások elősegítése. Az ITD Hungary Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Zrt.-vel létrehozott programot az államtitkár olyan szakmai és üzleti találkozókon mutatta be, amelyek célja az innovatív technológiák külföldi transzferének elősegítése volt.