A magyar fővárosban tartja soron következő találkozóját az AMTSO (Anti-Malware Testing Standards Organization, kb. Antivírus Tesztszabványosítási Szervezet). A május 6-án és 7-én zajló esemény házigazdája a VirusBuster, helyszíne a Radisson SAS Béke Hotel.
Az AMTSO-t tavaly januárban hozta létre közel két tucatnyi neves IT biztonsági cég és független tesztközpont azzal a céllal, hogy világszerte egységes, szigorú irányelvekre alapozzák az antivírus szoftverek tesztelését. A VirusBuster mellett az alapító tagok között volt az AVG, az Avira, a Bit9, a BitDefender, a Dr. Web, az Eset, az F-Secure, a G Data, a Hispasec, az IBM, a Kaspersky, a McAfee, a Microsoft, a Norman, a Panda, a PC Tools, a Sana, a Secure Computing, a Sophos, a Symantec és a Trend Micro. Szappanos Gábor, a VirusBuster víruslaboratóriumának vezetője tagja a szervezet igazgatótanácsának.
Régen megfogalmazódott már az ágazatban az egységes tesztmódszertan iránti igény. A cégek úgy érezték: a tesztelési eljárások nem követik az antivírus szoftverek működési mechanizmusának fejlődését. A programok egyre összetettebbek lettek, a rosszindulatú programváltozatok száma az elmúlt években exponenciálisan nőtt. Mindezzel a tesztek sok esetben nem tartottak lépést, s így nem tudják megfelelően mérni a termékek hatékonyságát. Ezért nem egyszer hiányos, pontatlan vagy félrevezető teszteredmények jelentek meg. Ezt a helyzetet szeretné mielőbb megszüntetni az AMTSO.
Soron következő, májusi találkozójukon a tagok a tervek szerint véglegesítenek és kibocsátanak több dokumentumot. Többek között a következő anyagok szerepelnek a napirenden:
■ Útmutató kártevőminták gyűjtéséhez - Még tapasztalt tesztelők számára sem könnyű feladat, hogy tesztjeikhez megfelelő kártevőminta-készletet gyűjtsenek, illetve tartsanak naprakészen. Az útmutató nagyban segítheti ezt a munkát.
■ Tesztek tesztelése - Az AMTSO egyértelmű tesztértékelési irányelvek közzétételével igyekszik objektívvé, átláthatóvá, összehasonlíthatóvá tenni az antivírus-teszteket.
■ Kártevőminták validálása - A jó teszthez nélkülözhetetlen az ellenőrzött, helyes kártevőminta-készlet. A tanulmány segít a kutatóknak annak megállapításában: megfelelő tesztkészlettel dolgoznak-e.
■ A teljes termékteszt és egyedi teszt közötti különbség - Nagy különbség van a teljes terméktesztelés és egy-egy vírusellenőrző-modul önálló tesztelése között. Az AMTSO tanulmánya megvizsgálja, miben is különbözik a kettő, s felvázolja a helyes tesztelési elveket.
■ A dokumentumokban használt szakkifejezések értelmező szótára.
___ A VirusBuster Kft.-ről
A több, mint 15 éves szakmai tapasztalattal rendelkező, kizárólag magyar tulajdonú VirusBuster Kft. 1997 óta nyújt teljeskörű vírusvédelmi és biztonságtechnikai megoldásokat szinte minden platformon a magyar és a külföldi piac számára.
A kft. szoftverei számos magyar és nemzetközi független teszten kaptak kitűnő minősítést. A cég fő terméke, a VirusBuster Professional több alkalommal szerezte meg a "Virus Bulletin 100%" díjat, a "Checkmark Anti-Virus Level One" és "CheckVir" elismerést, valamint az ICSA Labs nagy nemzetközi presztízsű "Desktop/Server Anti-Virus Detection" minősítését, majd 2007-ben és 2008-ban elnyerte az ICSA Labs "Desktop/Server Anti-Virus Cleaning" tanúsítványát. 2008-ban a cég megszerezte az OESISOK tanúsítványt, mely azt igazolja, hogy egy alkalmazás tökéletesen együttműködik a vezető piaci fejlesztők - a Cisco, a Juniper, a NORTEL, a 3Com, az F5 - hálózati eszközeivel, illetve a hálózatok védelmét szolgáló, a csatlakozó végpontok "egészségét" ellenőrző NAP, NAC és TNC rendszerekkel.
A VirusBuster világszerte elismert szakemberei rendszeres előadói hazai és nemzetközi konferenciáknak. Bozsó Julianna, a cég ügyvezető igazgatója az Informatikai Vállalkozások Szövetségétől (az IVSZ-től) 2008-ban elnyerte az "Év Informatikai Cégvezetője" díjat.
A kft. 2003-ban "Év innovatív üzleti megoldása", 2004-ben pedig "IT Reménység" díjban részesült. Két ízben is megkapta a cég az IVSZ-től a "Minősített Szoftver Exportőr" címet és 2005-ben megszerezte az MSZ EN ISO 9001:2001 szabvány szerinti minőségirányítási tanúsítványt.