Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter átadta a kiemelkedő környezetvédelmi tevékenységet elismerő Arany Hangya díjakat önkormányzati, illetve egyetemi kategóriában.
Előbbi a települési szelektív hulladékgyűjtést, illetve a környezeti szemléletformálást támogatja, utóbbi a technológiai innovációt és a hatékony logisztikai rendszerek komplex megoldásait kívánja díjazni. A pályázatokat független szakértői bizottság értékelte.
Önkormányzati kategóriában az 1 millió forintos fődíjat Százhalombatta városa nyerte. A település szelektív hulladékgazdálkodási rendszere kiemelkedő Magyarország hasonló településeivel összevetve. A város a helyi iparűzési adó bevételekből és egyéb forrásokból képes növelni begyűjtési arányokat, illetve egyre több hulladékfajtát vonnak be a gyűjtési rendszerbe. A második helyen Tura végzett, a harmadik helyezést Nyíregyháza városa nyerte.
A város egy mintaprojekt keretében lehetőséget nyújtott a város óvodásai és általános iskolás tanulói részére környezetvédelemmel kapcsolatos pályázatokon való részvételre (irodalmi pályázat kiírása természet- és környezetvédelmi témában, környezetvédelmi képzőművészeti pályázat). Szárazelem, használtolaj, alumínium italos doboz gyűjtési akciók révén megismerkedtek a veszélyes hulladékok, valamint a szelektív hulladék gyűjtésének módjával. Szervezett kirándulások, üzemlátogatások alkalmával megismerkedhettek a helyi nagyvállalatok környezetvédelmi törekvéseivel, illetve gyakorlati méréseket végeztek a Duna vízminőségének meghatározására.
Az Arany Hangya díj egyetemi kategóriában lehetőséget ad a végzős, diploma megszerzése előtt álló diákoknak a környezetmanagement területén a TDK munkájuk, szakdolgozatuk elismerésére. A kategóriában 100 ezer forintos fődíjat nyert Fábián Zoltán "Konyhai hulladékok alternatív hasznosításának lehetőségei" című munkájával.
A díjakat az idei Hulladékgazdálkodási Nap konferencia keretében adták át, amelyet Kling István, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) államtitkára nyitott meg.
A konferencián szó esett az akkumulátorok és gumiabroncsok hulladékainak kezeléséről a koordinálók és az érintett gazdálkodó szervezetek szemszögéből, az ipari, kommunális és önkormányzati begyűjtési, illetve hasznosítási és kezelési rendszerekről, valamint a komplex hulladék-visszagyűjtési stratégiákról.
A konferencián Markó Csaba, a KvVM főosztályvezető-helyettese "Jogszabályi, stratégiai irányok 2009-ben a KvVM részéről, Hulladék keretirányelv" címmel tartott előadást.