A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kezdeményezésére klímareferens képzéssel bővült az Országos Képzési Jegyzék így a közeljövőben megkezdődhet a klímaváltozás, a klímavédelem és az energetika iránt érdeklődő fiatalok egyetemi oktatása.
A képzés szakmai hátterét a környezetvédelmi tárca biztosítja. A képzésben résztvevő diákok a környezetvédelem, a klímaváltozás hazai és nemzetközi hatásairól, jogi szabályozásairól, az ehhez fűződő technológiai megoldásokról, illetve a pályázati rendszerek, pályázati projektek megvalósítási lehetőségeiről hallgathatnak előadásokat.
A zöldtárca rendeletben határozza meg a képzés szakmai és vizsgakövetelményeit, így a közeljövőben megkezdődhet a klímaváltozás, a klímavédelem és az energetika iránt érdeklődő fiatalok egyetemi oktatása.
A klímareferens szakképzés 6 modulból épül fel. A hallgatók megismerkedhetnek például a környezetvédelmi technikusi feladatokkal, köztük a környezetterhelés mérésének szabályaival, az ipari termelés környezeti hatásaival, a környezetvédelmi bírságokkal és a környezeti hatásvizsgálattal.
Tanulnak a klímatudomány alkalmazásairól is: az éghajlati forgatókönyvekről, a kiotói jegyzőkönyvről, az emisszió-kereskedelemről, a szélsőséges időjárási jelenségekről és katasztrófavédelemről, valamint a klímamelegedés egészségi hatásairól.
Egy másik modul a fenntarthatóság elméletével és gyakorlatával ismerteti meg a diákokat, többek között a fenntarthatóság társadalmi és gazdasági feltételeivel, korlátaival, a növénytermesztés környezeti hatásaival, a környezetkímélő tápanyag-gazdálkodással, az energetikai célú növénytermesztéssel, a környezetkímélő turizmus jellemzőivel, valamint a falusi és az ökoturizmussal.
A tananyagban szerepelnek energetikai és környezettechnológiai ismeretek is, így például a kimerülő és megújuló energiaforrások, a világ energia-szerkezetének változásai, a szilárd tüzelőanyagok környezetszennyező és éghajlati hatásai, a kőolajszármazékok égetésének környezeti hatásai, a napenergia-hasznosítás környezeti előnyei, hátrányai, a termálhő-hasznosítás és az atomenergia is.
A hallgatók megismerkedhetnek az önkormányzatok klímavédelmi feladataival, a klímaváltozással kapcsolatos hazai és nemzetközi jogszabályokkal, egy települési környezetvédelmi program elkészítésével, vagy a veszélyes anyagok nyilvántartásának szabályaival. Betekintést nyernek továbbá pályázatok, projektek készítésébe, ami elengedhetetlenül szükséges a regionális és kistérségi környezetvédelmi programok előkészítésével, létrehozásával és végrehajtásával foglalkozó leendő szakemberek számára.