A kormány márciusi döntése értelmében a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kiemelt felsőoktatási intézmény kiválósági címben részesült. A döntést megelőzően - február 11-én - az intézmény Információs Technológiai Kara már elnyerte a kutató kar minősítést. A kitüntető címek egy tudatos stratégiának és az elmúlt másfél év konzekvens fejlesztési folyamatainak köszönhetők. A jövőben a hallgatók számára elérhetővé válik majd számos hazai és nemzetközi konferencia, speciálkollégium és tudományos rendezvény. A hazai és nemzetközi versenyképességet célzott együttműködésekkel, illetve kutatói és tudományos tevékenységének fokozásával kívánja biztosítani az intézmény vezetése.
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem elmúlt másfél éves intenzív intézményfejlesztő tevékenységének középpontjában a tudományos utánpótlás és tehetséggondozás célzott rendszerének kialakítása, illetve a nemzetközi beágyazottság megteremtése állt.
Az intézmény mostanra már jelentős eredményeket tud felmutatni e téren. Az előbbinek legjobb kifejezője a Pázmány Intézet, melynek tevékenysége az egyetem kutatócsoportjaira és doktori iskoláira épül. Kifejezett célja azon doktorandusz, doktorjelölt és posztdoktor hallgatók támogatása, az oktatásba és kutatásba történő bevonása, akikre az egyetem hosszútávon – éppen az elért minőség megtartása és fejlesztése érdekében – számít.
A nemzetközi beágyazottság tekintetében a számos partneri, illetve diák- és tanárcseréről, közös kutatásról és egyéb egyetemi tevékenységről szóló nemzetközi kapcsolat közül ki kell emelni két stratégiai partnerintézményt: a Leuveni Katolikus Egyetemet (Belgium) és a Notre Dame Egyetemet (USA, Ind.).
Mindkét egyetem szoros és egyre erőteljesebb együttműködést folytat a PPKE-vel, annak több fakultásával, a képzések, kutatások és közös diplomák minden szintjén. A kiemelt egyetemi státusznak való megfelelést és az abban rejlő további lehetőségeket jelzi a PPKE és a Semmelweis Egyetem által közösen szervezett Bionikai Innovációs Központ jelenleg zajló létrehozási folyamata, és a Bionikai Ipari Innovációs Park kialakításának szervezése is.
Dr. Szuromi Szabolcs Anzelm rektor kifejtette: "Az újonnan kiérdemelt cím segítséget jelent majd számunkra a külföldi hallgatók vonzásában, de a külföldi vendégelőadók megnyerésében is. A nemzetközi versenyképesség javulása minőségi előrelépést jelent a hallgatók és az oktatók jövőbeli összetételében, ami pozitív hatást gyakorolhat a már korábban az egyetemre került hallgatók teljesítményére is".
2012-től a PPKE tudatosan építette ki az addig kialakított gazdag nemzetközi kapcsolatrendszerén túl azt a hazai és nemzetközi kutatói-oktatói együttműködési hálózatát, amely látványosan megnövelte az intézmény tudományos életben betöltött szerepét.
A Semmelweis Egyetemmel az informatika és az infobionika területén született stratégiai – nemzetközi szinten is egyedülálló eredmények felmutatására képes – együttműködési megállapodás.
Ezt követte a Nagyszombati Felsőoktatási és Kutatási Szövetség aláírása a hajdani Pázmány Péter Tudományegyetem jogutód intézményei között, amelynek legfontosabb eredménye az Eötvös Lóránd Tudományegyetemmel és a Semmelweis Egyetemmel közösen létrehozott Nemzetközi Universitas Fórum, melynek feladata a három egyetem saját külkapcsolataiból fakadó oktatói és kutatói potenciál kölcsönös, egymás tevékenységét, valamint annak ismertségét és elismertségét erősítő felhasználása; továbbá a doktori képzések és kutatási programok összehangolása.
A PPKE stratégiai kapcsolatrendszere tovább bővült a Budapesti Corvinus Egyetemmel kötött kétoldalú megállapodással, amely elsődlegesen a magyarországi gazdaság- és társadalom-tudományi képzés és kutatás megújítására irányul. A Corvinus Egyetemmel való együttműködés a gazdaságtudomány területén túl kiterjed a társadalom-tudományok és a pedagógia-tudományok területére is.
A hazai intenzív kapcsolatrendszer fejlesztésének legújabb állomásaként 2013. március 21-én a PPKE megállapodást alá a Pannon Egyetemmel oktatási és kutatási fejlesztések, a doktori iskolák együttműködése, a mérnökinformatikus (osztatlan) szak lehetőségeinek megteremtése, valamint a tehetségkutatás és gondozás terén. Mindezen túl a katolikus egyetem az Apor Vilmos Katolikus Főiskola és közép-európai katolikus egyetemi kapcsolatok összefogásával már rövidtávon új típusú pedagógiai képzési és kutatási háttér megteremtésére törekszik az óvópedagógiai képzéstől egészen a pedagógiai PhD megszerezhetőségének biztosításáig.