Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja, a Sunbelt Threat Research Center 2009 januárjában is megjelentette toplistáját a 2008 decemberében legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes vírusokról.
A listát a Sunbelt szakemberei a VIPRE Antivirus+Antispysware vírusirtót használó és a Sunbelt ThreatNetkáros alkalmazásokat regisztráló hálózatában résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készítik. A kutatásban bárki részt vehet, aki használja a VIPRE antivírust, vagy a plusz védelmi rétegként is alkalmazható CounterSpy kémprogram-eltávolítót.
Alig egyetlen hónap alatt gyökeresen átalakult a kémprogram-toplista: bekövetkezett az, amit 2008. november végén több szakember is megjósolt, vagyis a karácsonyi vásárlási lázat kihasználva egyre többen vették igénybe illegális hirdetési szoftverek szolgáltatásait és a vevőket a fillérekbe kerülő reklámprogramok segítségével próbálták elérni.
Ezzel összhangban a Sunbelt VIPRE toplistáján a Virtumonde reklámprogram vette át a vezetést. A változást jól jelzi, hogy egyrészt reklámprogram még sosem okozta a legtöbb fertőzést - az eddigi listavezetők mind trójai programok voltak -, másrészt pedig a toplista fennállása óta mindössze hárman kerültek a dobogó legfelső fokára: az önmagát erotikus tartalmú videók lejátszásához szükséges kodekként feltüntető Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec, a hamis biztonsági riasztásokat adó és hamis ál-vírusirtók megvásárlására buzdító Trojan.FakeAlert és a DesktopScam. A Virtumonde jóllehet már 2006 óta a toplista szinte állandó szereplője, s nem egyszer ért el dobogós helyet, a toplistát azonban az elmúlt 24 hónapban a két trójai letöltő program vezette.
A változás annál is elgondolkodtatóbb, hogy a Zlob.Media-Codec - amely 2008 októberében és novemberében egyedülálló módon a fertőzések több, mint 4%-áért volt felelős - csupán a tízedik helyet csípte el, ráadásul a Trojan.FakeAlert fel sem került a toplistára. Ugyancsak a fertőzéseket okozó káros alkalmazások közti generációváltásra utal, hogy a Zlob.Media-Codec-en kívül nem került be trójai letöltő a legtöbb fertőzést okozó káros alkalmazások közé - jóllehet a listán 2008 őszén még túlnyomó többségben voltak a trójai programok és csupán a tavalyi év nyarán fordult elő, hogy több reklámprogram és böngésző-eltérítő szerepelt a listán, mint trójai.
___ A komplex károkozók
A toplista új vezetője nem egyszerű reklámprogram: a Virtumonde egyrészt felugró ablakokban különböző reklámokat jelenít meg, másrészt a háttérben további károkozókat tölt le, ráadásul a számítógépen felhasználói neveket és tárolt jelszavakat is figyeli, illetve továbbítja megbízóinak.
- A Virtumonde professzionális fejlesztői olyan komplex kártevőt hoztak létre, amely nem csupán funkcióiban több egy reklámprogramnál, hanem sokkal nehezebb felfedezni illetve eltávolítani, ezért számos antivírusnak komoly gondot jelentenek a károkozó legújabb variánsai - mondja Bódis Ákos, a Sunbelt Software magyarországi képviseletének vezetője.
A toplista második helyén a böngésző keresési eredményét megváltozató Explorer32.Hijacker található.
A harmadik helyre egy régi ismerős, a Hyperlinks Rotator került fel. Ez utóbbi is különböző kéretlen reklámablakokat jelenít meg a képernyőn.
A negyedik helyen az ugyancsak többfunkciós Zango reklámprogram található: az alkalmazás ingyenes programok részeként települ fel, legtöbbször böngésző beépülő modulként illetve keresési asszisztensként működik, befolyásolja a keresési találatokat, és különféle módokon zavarja a felhasználót a mindennapi munkában.
Az ötödik helyen az Adware.NetAdware.Gen reklámprogram küzdötte fel magát, amely eltéríti a böngésző honlapját és kéretlen eszköztárat is telepít, amivel különböző ál-antivírusok és hamis kémprogram-eltávolító szoftverek megvásárolására próbálja rávenni a felhasználót.
A hatodik helyre egy újdonság, az Adware.Agent reklámprogram család került, amely újabb és újabb változataival folyamatosan zavarja a számítógép használatát.
A hetedik helyen szintén egy, a listán még sosem szerepelt böngésző-eltérítő szerepel: a C2.Lop teljesen átalakítja a böngészőket, hogy minél több átkattintást biztosítson hirdetői számára.
A nyolcadik helyre is egy régen látott károkozó került, a Hotbar.ShopperReports a Zango termékcsalád egyik kísérőprogramja.
A kilencedik helyre a WhenU.Save kémprogram jutott fel, amely folyamatosan figyeli a felhasználó böngészési szokásait, és a meglátogatott oldalak függvényében jelenít meg a tartalomhoz többé-kevésbé illő hirdetéseket. A reklámprogram működését a végfelhasználói szerződésben is felvállalja, elméletileg teljesen eltávolítható kézzel is, de ezt minden lépésben megnehezítik a fejlesztők. Olyan apróságokra is figyeltek, hogy a program eltávolításkor fordított értelmű kérdést tesz fel: arra kérdez rá, hogy a programot szeretné-e megtartani, amikor az eltávolítók szinte mindig az alkalmazás törlésére kérnek megerősítést.
A toplista utolsó helyén pedig az egykor "szebb napokat" megélt Trojan-Downloader.Zlob.Media-Codec található: úgy tűnik, ezt a trójait nem fejlesztik tovább, így csökken az általa okozott fertőzések száma.
- A károkozók terén egyértelműen a komplex alkalmazásoké a jövő: olyan kémprogramok okozzák a legtöbb fertőzést, amelyek reklámokat is megjelenítenek, emellett adatokat gyűjtenek, s ráadásul lényegesen nehezebb eltávolítani őket, mint a hagyományos vírusokat, vagy trójai programokat - tájékoztat Bódis Ákos.