A Budapesti Fesztiválzenekar Carnegie Hall-beli koncertjével szombaton hivatalosan is megkezdődött az "Extremely Hungary" ("Csordultig magyar") New York-i Magyar Kulturális Évad. Fischer Iván világhírű karmestert és zenekarát többször is visszatapsolta a közönség. Hiller István oktatási és kulturális miniszter a koncertet követő ünnepségen külön köszönetet mondott Soros Györgynek, Charles Simonyinak és Kati Martonnak az évad megvalósításában való közreműködésért. Kati Marton és Tompa Gábor ezen az estén vehette át A Magyar Kultúra Követe címet a tárcavezetőtől.
Hiller István oktatási és kulturális miniszter a megnyitó ünnepségen azt mondta: ettől a hétvégétől hidat szeretnének építeni két valódi híd, a budapesti Lánchíd és a New York-i Brooklyn-híd között.
- Ez a magyar kultúra hídja lesz, amely a két országot összeköti. Láthatatlan híd, mégis sokak számára érthető és érezhető - fogalmazott a tárcavezető, aki úgy vélekedett: magyarnak születni a lehető legnagyobb kalandok egyike, ezt a Fesztiválzenekar és Fischer Iván is bebizonyította az amerikai közönségnek.
Orsós László Jakab, a New York-i Magyar Kulturális Központ igazgatója, az évad kurátora beszédében hangsúlyozta: ez a fesztivál nem valósulhatott volna meg olyan nagyszerű partnerek nélkül, mint a Carnegie Hall.
Clive Gillinson, a Carnegie Hall igazgatója arra mutatott rá, hogy a Budapesti Fesztiválzenekar koncertje nemcsak egyetlen koncert, annál jóval több. A New York-i Magyar Kulturális Évad történetet ad az embereknek, amiről hosszabban lehet beszélgetni, tovább ad témát, így a hatása is mélyebb - fejtette ki az igazgató.
Kati Marton, Amerikában élő magyar újságíró-író, az évad védnöke szerint különleges volt ez a hét, hiszen amerikaiként és magyarként is alkalmat adott az ünneplésre - egyrészt az elnöki beiktatás, másrészt a magyar évad kezdete révén.
A Budapesti Fesztiválzenekar koncertje, melynek középpontjában a magyar roma zenészek, valamint a magyarországi roma muzsika és annak feldolgozásai álltak, teltházas volt, és hatalmas sikert aratott.
A Carnegie Hall a Fesztiválzenekar nyitókoncertje után még két hétig - a kortárs magyar zeneszerzőkre és előadókra koncentrálva - erőteljes képet próbál adni a magyar zenéről. Kiemelt eseménye a programnak Kurtág György és felesége első New York-i koncertje, és a Kurtág által tartott mesterkurzus.