Kelet-Közép-Európa legnagyobb hackerkonferenciája Budapesten
2009. szeptember 19-én és 20-án kerül sor a Hacktivity 2009 konferenciára - új, tágasabb helyszínen, a Trefort Kertben lévő Gólyavár Rendezvényközpontban. A sorban immár hatodik Hacktivity a legrégebbi hazai független IT-biztonsági konferencia, ahol hagyományosan az információbiztonsági szakma legrangosabb hivatalos és "nemnyakkendős" képviselői jönnek össze a téma iránt élénken érdeklődőkkel. Bár az eseményre jellemző az oldott, kötetlen stílus, a tartalom ennek ellenére - vagy épp ezért? - rendkívül nívós, sok új ismeretet nyújtó, mélyen technikai. Bár hazánkban még nem tudunk róla, a külföldi társrendezvényeken már évről-évre résztvevő a titkosszolgálat is.
Amerikában és Európa egyre több országában is évek óta gyakorlat már az olyan IT biztonsági konferenciák sora, ahol az öltönyös cégvezetők mellett megjelennek a formaságokra cseppet sem adó informatikai guruk, sőt a felsőoktatásban informatikai képzésben részesülő diákok is. Tény, hogy egy-egy ilyen rendezvény olyan fórumot kínál a felhasználók által érzékelt információbiztonsági, jogi, szociológiai problémák ismertetésére, amelyet más konferenciák nem igazán tudnak megoldani, éppen ezért e rendezvények mindenhol egyedinek számítanak a szokványos konferenciák között.
A Hacktivity-re nagyon jellemző az interaktivitás, melyet az idén három új programelemmel is támogatnak a szervezők!
A "Hack the Vendor" verseny keretében a résztvevőknek lehetőségük lesz a saját területén piacvezető (és bátor) McAfee cég két információbiztonsági termékét tesztelni, vagyis legális keretek között feltörni azt a helyszínen. A verseny célja, hogy nem megszokott módon hívja fel a szakértők figyelmét a gyártó valamely termékére, illetve a szerencsés hacker tehetségére. A feladat egy átlagosan elkészített - ezért néhány helyen hibás - web-alkalmazás feltörése, miközben a rendszert a McAfee betörés megelőző termékei (IPS) védik.
BYOL (hozd magaddal a saját laptopod) workshop - A második nap vélhetően egyik legérdekesebb programjának a francia Joffrey Czarny workshopja ígérkezik, melynek keretében minden résztevő a saját laptopján az előadóval együtt végezheti el egy hibásan konfigurált CITRIX rendszer hackelését.
A megújult Wargame játékban a szervezők rögtön 3 különböző nehézségű pálya-sorozattal is kedveskednek a nagyérdemű hackelő közönségnek. Tanulva az előző évek tapasztalataiból összesen több, mint 20 pálya várja a megmérettetésre vágyókat. A feladatok az elmúlt évek biztonsági auditjai során tapasztalt hibákból állnak össze. Míg az első akadálypályában a csetlő botló "guglizó" kezdők lelhetik örömüket, a harmadik szintre programozói és alapos hackelési tapasztalat nélkül senki nem fog merészkedni.
Ki a hacker? Hackerek alatt olyan számítástechnikai szakembereket értünk, akik az informatikai rendszerek működését a legmagasabb szinten ismerik. Közülük is a "jók" a 'white hat'-hackerek, tehát a fehér kalaposok, akik tudásukat arra használják, hogy a biztonsági hibákat felfedezzék és kijavítsák, s ezzel megakadályozzák a "rosszak", a feketekalaposok támadásait, akik ezeken a biztonsági réseken át igyekeznek bejutni és kárt okozni a rendszerekben, adatokban.
Annak a szakembernek, aki a Hactivity-n akar előadni, nemcsak a legjobbak között kell lennie, de pályáznia is kell - itt megszólalni ugyanis a szakma egyik legrangosabb elismerésének számít. Az elmúlt évek bizonysága szerint több komoly állásajánlatot kapott az, aki sikeresen megállta a helyét a pódiumon. Az egész konferenciát átlengi a szakma iránt elkötelezett fanatikusok vitája, itt egy folyosói beszélgetésen többet tudást lehet elcsípni, mint egy vaskos szakkönyvből. A hangulat ugyanakkor sajátosan laza, szinte elvárás sörrel beülni az előadásokra, ugyanakkor önszántukból aktívkodnak a résztvevők a workshopokon, és persze fergeteges az esti buli is.
A hazai nívós előadókon túl idén két külföldi meghívott vendégelőadó is lesz a konferencián. A nyitóelőadást az az Alexander Kornbrust tartja, aki az elmúlt hat évben több, mint 200 biztonsági hibát talált különböző Oracle termékekben, és alapítója, ügyvezető igazgatója a Red Database Security-nek, amely Oracle biztonsági szolgáltatásokra specializálódott.
- Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy gyémánttámogatóként részünk lehet egy ilyen szakmai rendezvény támogatásában és létrehozásában - mondta Papp Péter, a Kancellár.hu Zrt. vezérigazgatója.
Az eseményen az IT-biztonsági szakvizsgákkal (CISA, CISM, CISSP) rendelkező szakemberek úgynevezett CPE pontokat gyűjthetnek, amelyek minősítésükhöz szükségesek.
A szervezők az elmúlt évek tapasztalatai alapján 400-500 érdeklődőre számítanak.
További információk: www.hacktivity.hu
A rendezvény támogatói:
A Hacktivity gyémánt fokozatú támogatója: kancellar.hu
Kiemelt WI-FI támogatója: Aruba - Biztributor
Ezüst fokozatú támogatója: ESET, VirusBuster
Bronz fokozatú támogatója: T-Systems, Microsoft, HP, McAfee, Cisco, BalaBit, Symantec, Security.hu, ASC, Ormós Ügyvédi Iroda
Technikai támogatója: Qwerty Computer, Formula Mérnökiroda
Szakmai támogatója: BME - Híradástechnikai Tanszék, ZMNE - Bolyai János Katonai Műszaki Kar, PTE Állam- és Jogtudományi Kar Informatikai és Kommunikációs Jogi Kutató Intézet, IVSZ, SZVT, ISACA, Hétpecsét Információbiztonsági Egyesület
Médiapartnerei: IT Business, IT Cafe, Prohardver, Origo, Computerworld, PC World, PC Dome, Chip Magazin, Klub rádió, Prim online