A Norvég Alap több, mint 300 millió forinttal támogatja Magyarország tájainak, épített és természeti kincseinek feltárását, adatbázisba rendezését - az úgynevezett Tájérték Kataszter (TÉKA) létrehozását -, illetve azt, hogy mindez az interneten keresztül is elérhető legyen. A projekt öt szervezet: a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat együttműködése révén valósul meg.
Magyarországon több, mint százezer tájérték található. A létrejövő adatbázisból megtudhatjuk, utazásaink során hol, mit érdemes megnézni, és magunk is feltölthetjük az általunk felfedezett értékeket. A szakemberek, önkormányzatok a tervezett szolgáltatások keretében elengedhetetlen információkhoz jutnak a települések fejlesztési, rendezési terveinek elkészítéséhez, hozzájárulva a tájvédelemhez és a kulturális örökség megőrzéséhez.
A magyar táj értékeinek széles körű megismerése érdekében a TÉKA konzorcium "Értékvadászat" címmel országos akciót, versenyt hirdet iskolák, intézmények, civil szervezetek, valamint magánszemélyek számára. A pályázatra jelentkező csapatoknak (iskolai osztályoknak, intézményeknek, civil szervezeteknek) a környezetükben található tájértékeket kell felmérniük, majd az értékekről fotót és rövid leírást kell készíteniük és eljuttatni a szakmai zsűrihez. Magánszemélyek is összemérhetik tudásukat, kétszer két kategóriában: itt a legtöbb, illetve a legszebb gémeskutakat, valamint forrásfoglalásokat felkutatók részesülnek elismerésben.
A közeljövőben önkormányzatokkal, vállalkozásokkal és kulturális fesztiválokkal is kapcsolatba lép a projekt annak érdekében, hogy minél szélesebb kör támogassa a magyar táj épített és természeti értékeit feltáró, értékőrző módon fejlesztő tevékenységet.
A részletes pályázati kiírás a www.tajertektar.hu oldalon érhető el.
___ Mi a tájérték?
Tájértéknek nevezünk minden, az adott tájra jellemző természeti értéket, képződményt vagy ember által létrehozott tájalkotó elemet - beleértve a régészeti értékeket, műemlékeket, védett és nem védett természeti értékeket, építményeket, sőt olyan gondolati képződményeket is, mint a néphagyományok vagy legendák -, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van.