Újult erővel indul meg a munka az eVITA Platformban. Az életvitelt segítő infokommunikációs technológiai alkalmazások százezreknek nyújthatnak komoly segítséget a mindennapokban.
Közel száz résztvevő jelenlétében tartotta meg nemrégiben első fórumát az eVITA Nemzeti Technológiai Platform (eVITA: életvitelt segítő infokommunikációs technológiák és alkalmazások).
A rendezvényen Hanák Péter, az eVITA Platform szakmai vezetője bejelentette: az elmúlt év némileg visszafogott működését követően idén "(r)eVITA-lizálják" a platformot. Újult erővel indult meg a munka; minden hónapban szakmai fórumon ismertetik a legfrissebb eredményeket. Feltett szándékuk, hogy újabb tagokat vonnak be a platformba.
Az eVITA Platform 2007 novemberében azzal a céllal alakult, hogy az Európai Unióban folyó munkával összhangban stratégiai kutatási és megvalósítási tervet dolgozzon ki az ambiens (infokommunikációs) rendszerekkel segített életvitel témakörében.
A fókuszban az idősek, az otthoni ellátásra szorulók és a fogyatékkal élők állnak, de természetesen a társadalom más rétegeit is érintik a kutatások, fejlesztések.
- Jelenleg Magyarországon mintegy 160 ezer Alzheimer-kórban szenvedő beteg van. Ha ehhez hozzávesszük azokat az időseket, akiknél kóros feledékenység lép fel, akkor betegként vagy családtagként körülbelül 1 millió ember érintett. Hatalmas szükség van tehát azon korszerű eszközökre, amelyek megkönnyítik e családok életét - hívta fel a figyelmet Himmer Éva, a Feledékeny Emberek Hozzátartozóinak Társasága elnöke.
Az eVITA Platform, 19 más hazai technológiai platformhoz hasonlóan, 2008 novemberében 36 millió forint támogatást kapott az NKTH-tól a Nemzeti Technológiai Platformok pályázaton. Ebből az összegből 2010. november végéig kell a platformnak gazdálkodnia, ezt követően más forrásból fogja finanszírozni a működését.
Az eVITA Platform jelenlegi tagjai: Albacomp Számítástechnikai Zrt., Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat, Answare Kft., Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány Ipari Kommunikációs Technológiai Innovációs Intézet, Budapesti Műszaki Egyetem Egészségügyi Mérnöki Tudásközpont, Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet, Egészségügyi Szakértő Műhely Kft., GE Healthcare, Informatikai Vállalkozások Szövetsége, Innomed Medical Zrt., Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Egyesülete, Magyar Telemedicina és eHealth Egyesület, Med-Econ Humán Szolgáltató Kft., Neumann János Számítógép-tudományi Társaság, Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-fejlesztő Központ, Semmelweis Egyetem Egészségügyi Informatikai Fejlesztő és Továbbképző Intézet, Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztés Tanszék, 77 Elektronika Kft.