2008-ban indította útnak Csupor István és Vörösváry Ferenc, a 6 kötetesre tervezett, A Kárpát-medence kerámiaművészete című sorozatát. Az eddig megjelent kötetek Erdély népi kerámiaművészetét, valamint Holics, Tata és Buda kerámiaművészetét mutatják be. A III. kötet, Az Alföld népi kerámiaművészete címmel jelent meg a közelmúltban, mely Petőfi szeretett honába kalauzolja el az érdeklődőket.
Az egyedülállóan magyar, hihetetlenül gazdag forma- és színes motívumvilágot bemutató könyv a török hódoltság korától a XIX. század végéig terjedő gazdag időszakot öleli fel.
Miskolc, Debrecen, Mezőcsát, Tiszafüred, Hódmezővásárhely és további 15 település népi fazekasműhelyeinek legrangosabb munkáit ismerhetik meg az olvasók a nagyrészt még soha ki nem állított és nem is publikált kerámiatárgyak fotóanyagából. A könyvben 479 tárgy több, mint 600 színes felvétele látható - 15 múzeum és 28 magángyűjtő kerámiatárgyainak fotóanyagából.
A mű megjelenését több éves munka előzte meg. A kötet ismeretterjesztő jellege mellett jelentős szakmai szövegtartalommal rendelkezik, mely eligazítást nyújt az alföldi kerámiakészítő műhelyek megismeréséhez.
Az alföldi fazekasságnak rendkívül sajátos, a többi területhez viszonyítva jelentős eltéréseket mutató, nagyon jellegzetes és változatos formája alakult ki. A könyv szakmai bemutatást ad a különböző stílusokról és a kisebb fazekasműhelyekről is. Fontos, hogy a könyvben szereplő kerámiáknak nemcsak formai szépségük az értékük, hanem mind használati tárgy volt, tehát az egyes régiókban élő emberek mindennapjait kísérték végig.
Napjainkban, amikor a környezeti károk egyre nyomasztóbb mértéket öltenek, a sokféle természetes anyag és a kézművesség ismét helyet követel magának tárgyi kultúránkban. A képekkel gazdagon illusztrált album mind a szakmabelieknek, mind az érdeklődőknek, a kerámiatárgyak szerelmeseinek kiváló olvasmány és forrás lehet.
A könyvbemutatót azért tartották a Kieselbach Galériában, mert a galériatulajdonos, Kieselbach Tamás egyik fő támogatója a sorozatnak. Az esemény alkalmából a Galéria egyszeri és megismételhetetlen, a kötetben szereplő különleges tárgyakat mutatott be a sajtónak. Többek között látható volt: Észak- és Dél-Magyarország legszebb Miska kancsói és butellái, amelyeket magángyűjtők adtak kölcsön erre a napra.
Jankovics Marcell elmondta: többszörösen is személyes kapcsolata van a könyvvel. Közel húsz éve annak, hogy egy mesekönyvéhez illusztrációnak használta a könyvben most megtalálható jó néhány tárgyat. Jó látni, hogy ezek a tárgyak most ismét életre kelnek, ugyan más formában. Másik tárgya is megtalálható a kötetben, egy tótkomlósi kisbutella, aminek a tulajdonosa azóta szerencsére már nem az a személy, aki a könyvben szerepel, hanem a felesége jóvoltából az ő birtokába került.
Vörösváry Ferenc elmondta, hogy a kötet szerkesztésénél - amiben sok segítő- és munkatársa volt -, a hangsúly az ismeretterjesztés mellett a látványon volt. Ezért is kerültek egész oldalas képek a kiadványba. Csupor István többek között arról is szólt, hogy a kötet bemutatja a rendkívül gazdagon díszített,változatos, színes tálakat és edényeket ugyanúgy, mint a só- és agyagmázas vizes edényeket.
Kieselbach Tamás elmondta: több, mint húsz éves barátság köti a kötet szerkesztőjéhez, anno heti gyakorisággal futottak össze a pécsi vásárokon vagy az Ecserin. Drukkol, hogy minél több ilyen értékes kiadvány lásson napvilágot, amit ő lehetőségei szerint támogat. Szólt arról is, hogy az őt körülvevő világban is jelen van a kerámia, hiszen számos nagy festő képein szerepelnek ezek a tárgyak.
A tájékoztatón elhangzott, hogy a sorozat folytatódik. A habán kerámiát bemutató könyv előszavát Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap elnöke írja.


