A II. Liferay Symposium néhány tapasztalata
Gyakran még az olyan alapvető biztonsági lépéseket sem teszik meg a webfejlesztők és -adminisztrátorok, hogy az alapértelmezett felhasználói nevet és jelszót lecseréljék - többek között erről is szó volt a Budapesten második alkalommal megrendezett Liferay Symposiumon. A nyílt forráskódú portálmegoldások iránt érdeklődők figyelmét emellett arra is felhívták, miért fontos a honlapok akadálymentesítése.
- Újra fel kell találni az internetet - ez jelenti a jelenkor legnagyobb informatikai kihívását Julio Camarero, a Liferay fejlesztője szerint. - Mialatt azonban a minél összetettebb és gyorsabb megoldásokat hajszoljuk, gyakran elfeledkezünk arról, hogy mindenki számára hozzáférhető website-okat készítsünk - mutatott rá a szakember a második alkalommal megrendezett budapesti Liferay Symposiumon.
Előadásában elmondta: miközben valamennyi vállalat és szervezet arra törekszik, hogy minél több embert érjenek el termékeikkel, szolgáltatásaikkal - világszerte minden ötödik ember rendelkezik valamilyen testi vagy mentális hátrányossággal (hazánkban több mint egy millióan), akiknek jelentős részét kizárják potenciális ügyfeleik köréből.
- Amikor egy metróhoz liftet építünk, hogy a mozgássérültek is használni tudják, valójában nemcsak ők profitálnak belőle, hanem például az idősebbek, a kismamák vagy éppen a nagybevásárlásból hazatartók is. Ez így történik a honlapok esetében is: ha hozzáférhetővé tesszük mindenki számára, azzal nemcsak a potenciális felhasználók számát növelhetjük, de például keresőoptimalizálás és a felhasználói felület letisztulása szempontjából is előnyünk származik belőle – magyarázta.
A honlapok akadálymentesítésében csupán 15 százaléknyi szerepe van a platformnak - 35 százalékban a tartalmon, 50 százalékban pedig a fejlesztésen múlik a siker. Julio Camarero szerint mindez csupán a tesztelés esetében igényel némi többlet-ráfordítást, a fejlesztés tekintetében - a kezdeti betanulást leszámítva - nem növeli a projekt időtartamát.
Tomáš Polešovský a vállalati adatbiztonság fontosságára hívta fel a figyelmet. A szoftverfejlesztő szakember a Verizon Adatsértési Riportja alapján rámutatott, hogy az adatszerzésre irányuló webes támadások 96%-a nem különösebben bonyolult, és az adatsértések 97%-a alap- vagy középszintű biztonsági ellenőrzéssel elkerülhető lett volna.
- Semmiképpen ne használjunk alapértelmezett beállításokat. Ezenkívül fontos, hogy kapcsoljunk ki minden olyan funkciót és szolgáltatást, amire nincs szükségünk, hiszen így kisebb támadási felületet hagyunk.
A szakember rámutatott arra is, hogy az olyan gyakori támadástípusok, mint az injection, az XSS vagy a hibás hitelesítésből és sessionkezelésből származó biztonsági rések ellen is egyszerű módon felléphetünk, ugyanakkor a tapasztalat azt mutatja, hogy a vállalatok gyakran még az olyan alapvető biztonsági lépéseket sem teszik meg, mint például az alapértelmezett felhasználói név és jelszó cseréje.
A Liferayről
A Liferay Inc. a vezető nyílt forráskódú üzleti portálkeretrendszer szállítója. A Java alapú Liferay portál-keretrendszer közösségi verzióját havonta 128 ezren töltik le világszerte. Licencvásárláshoz kötött, terméktámogatással ellátott üzleti változatát számos Fortune 500 szervezet használja, így például az Allianz, a Benetton Group, a Cisco Systems, a Barclays, a Volkswagen, a Sesame Street, továbbá a Francia Védelmi Minisztérium és az ENSZ. A Liferay Inc. professzionális szolgáltatásokat, technikai terméktámogatást, testre szabást és tréningeket nyújt üzleti ügyfelei számára annak érdekében, hogy bármely IT környezetben biztosítsa a sikeres telepítést.
A Liferay Hungaryről
A Liferay magyarországi leányvállalata 2010-ben jött létre a célból, hogy az anyavállalat termékét a kelet-közép-európai régióban értékesítse, továbbá ellássa az európai, az ausztrál és az új-zélandi terméktámogatást. Emellett szakemberei a fejlesztésben, a partnerhálózat kiépítésében, az oktatásban és a konzultációban is szerepet vállalnak. Dinamikus fejlődésének köszönhetően a leányvállalatok között a Liferay Hungary a második legnagyobb. A Liferay megoldásait olyan vállalatok használják hazánkban, mint például a Fundamenta vagy a Mavir.